PODUPIRETE LI TUŽBU PROTIV REPUBLIKE SRBIJE ZA NAKNADU RATNE ŠTETE?

Pišite nam na E-mail: zph@zph.hr
Zajednica povratnika Hrvatske, Karlovac, J. Vrhovca 17, Tel: 098/309111
MENU
O nama
LOGOTIP
STATUT
Članstvo
Novosti
IZVJEŠĆA ZPH
Obnova i razvoj PPDS
Povratak prognanika
Zakoni
Konferencije ZPH
Blokada UNPROFOR-a
Mirna reintegracija
Progonstvo
 RSS - Favorites



 
 
Progonstvo19. OŽUJKA 1993. GODINE U OSIJEKU JE OSNOVANA ZPH
OSNIVANJE ZAJEDNICE PROGNANIKA HRVATSKE DONIJELO JE PROMJENE NA DOMAĆOJ I INOZEMNOJ POLITIČKOJ SCENI TE UTJECALO NA DONOŠENJE ODLUKA O SUDBINI REPUBLIKE HRVATSKE, NJEZINIH OKUPIRANIH PODRUČJA I POVRATKA PROGNANIKA

ProgonstvoU TOPUSKOM SASTANAK S ČETNICIMA
U organizaciji UNPROFOR-a u okupiranom su se Topuskom sastali predstavnici hrvatske Vlade i srpskih predstavnika koji trenutačno obnašaju vlast u tzv. Krajini. Samo površni poznavatelji geneze i uzroka “srpskog pitanja” u Hrvatskoj ponadali su se sredinom svibnja ove godine da se pregovorima u Topuskom dolazi do nove faze, čak do samog rješenja tog pitanja.

ProgonstvoPREDSTAVNICI UNPROFORA OBRAĆAJU SE HRVATSKOJ JAVNOSTI
Stanje u UNPA- zonama sve je napetije, poglavito u sektoru “Jug” gdje ima borbi i sporadične izmjene topničke i minobacačke vatre duž cijele crte bojišnice, od Maslenice do Drniša. Glavna su područja sukobljavanja bila Mali Alan i Cista Mala, odnosno te Pakovo Selo, Benkovac, Obrovac i Kistanje, a srpske okupatorske snage napadale su Zadar i Šibenik. U sektoru je dosta izbjeglica i beskućnika, a nastavljaju se i pljačke. Te informacije javnost je dobila od šefice Službe za informiranje UNPROFOR-a koja je spomenula da ima pomaka nakon ženevskih pregovora, te da »hrvatsko izaslanstvo predlaže moduse koji daju nadu« u postizaju sporazuma oko primirja, što je od velike važnosti za Rezoluciju 802 Vijeća sigurnosti UN-a. Razgovori su također usmjereni na produženje mandata UNPROFOR-a, a sve u sklopu rješenja koje je Vijeću sigurnosti u svom izvješću izložio glavni tajnik UN-a Boutros Boutros Ghali.

ProgonstvoZAPOČELI RAZGOVORI HRVATSKIH VLASTI I UNPROFORA
Nakon što su prognanici pokazali svoju odlučnost za povratkom, uslijedio je niz razgovora i kontakata između odgovornih časnika UNPROFOR-a u sektoru »Istok« s hrvatskom stranom. Hrvatska strana nije zadovoljna UNPROFOR-om, njegovom djelotvornošću u realizaciji mirovnog plana Cyrusa Vancea, a UNPROFOR tvrdi da su zaštitne snage UN-a učinile mnogo toga: pomagali su u poljoprivrednim radovima, osiguravali vodu za stanovništvo koje živi u sektoru »Istok« i učinili niz drugih »korisnih stvari«.

ProgonstvoČELNICI UNPROFORA U NOVOJ GRADIŠKI
Nakon prilično dugo vremena Novu su Gradišku posjetili general Carlos Maria Zabala, zapovjednik zaštitnih snaga, i Gerard Fischer, šef UNPROFOR-a za civilne poslove. “Svrha moga dolaska jest razgovarati o problemima koji su se pojavili. Nakon započinjanja sukoba u sektoru »Jug« napetost je porasla u svim sektorima pod zaštitom UNPROFOR-a, pa tako i u sektoru »Zapad«. Uvjeravam lokalne vlasti, hrvatske i srpske, da je UNPROFOR u stanju potpuno se brinuti o pitanjima sigurnosti. To znači da bismo spriječili bilo kakav napad s bilo koje strane na području za koje smo odgovorni. Moji razgovori s vojnim i civilnim vlastima održavaju se s namjerom da se spriječe oružani incidenti i pogibelj koje ima u posljednje vrijeme u sektoru Zapad”, izjavio je general Zabala poslije zatvorenog sastanka s civilnim i vojnim vlastima Nove Gradiške.

ProgonstvoPOVIJESNI POVRATAK U ANTUNOVAC
Četnička vlast u sektoru »Istok« strahuje i prijeti. Odlučeno je: nekoliko tisuća prognanika krenut će 30. rujna 1993. prema Sarvašu, Bilju, Kopačevu, Antunovcu i drugim mjestima na okupiranom području, udaljenim od Osijeka samo nekoliko kilometara. Time je praktično trebala početi realizacija treće faze Vanceova mirovnog plana koja je predviđala vraćanje ljudi na ognjišta s kojih su protjerani. Međutim, do tada još nije realizirana druga faza mirovnog plana u kojoj je trebalo razoružati sve paravojne formacije na području tzv. krajina koje su se prerušile u razne rodove srpske milicije.

ProgonstvoPISMO SUDIONICIMA KONFERENCIJE OESCE
VARŠAVA 15. travnja 1993. Koristimo ovu priliku da vama, a preko vas cijeloj Europi i svijetu, uputimo dramatičan apel više od 500.000 prognanika Republike Hrvatske jer želimo da nam što prije omogućite povratak kućama iz kojih smo prije dvije godine protjerani zahvaljujući vašem političkom, moralnom i duhovnom sljepilu. Gospodo, vi ste savjest Europe! U vašim su rukama vlast i moć! Zar je moguće da na pragu 21. stoljeća, u srcu Europe dopuštate nezapamćen genocid nad nevinim pripadnicima europske civilizacije, pljačku hrvatskih prirodnih resursa: nafte, šuma, divljači, uništavanje imovine, kulturnih i sakralnih objekata, korijena naše, ali i vaše povijesti?

ProgonstvoPISMO VIJEĆU SIGURNOSTI I BOUTROSU BOUTROSU GHALIJU
Zajednica prognanika Hrvatske, kao jedina i najveća nevladina, nestranačka i nepolitička organizacija u Hrvatskoj, obraća Vam se uime više od 500.000 prognanika u povodu Rezolucije 815 Vijeća sigurnosti i produžetka mandata UNPROFOR-a u Hrvatskoj.

ProgonstvoPISMO GENERALU SATISHU NAMBIARU
U ime 30.000 prognanika s okupiranog područja Općine Osijek Zajednica prognanika uputila je 5. listopada 1992. pismo generalu Satishu Nambiaru, zapovjedniku UNPROFOR-a. U pismu se kaže kako mu se obraćaju s »jednim jedinim zahtjevom«, a to je da zapovijedi svojim jedinicama da omoguće povratak prognanika. Ukazuje se na to kako u sektoru »Istok« još nisu razoružane paravojne četničke jedinice, nastavlja se etničko čišćenje, kao i naseljavanje okupiranih područja Srbima iz drugih krajeva, a UNPROFOR onemogućavanjem povratka prognanika zapravo pomaže okupatoru. Prognanici optužuju za nedjelotvornost zapovjednike UNPROFOR-a u sektoru »E«, zahtijevaju njihovu smjenu i postavljanje nepristranih i nekompromitiranih ljudi.

ProgonstvoZAJEDNICA PROGNANIKA PIŠE TUĐMANU
Zajednica prognanika Općine Osijek zahtijeva da osobe koje su imale ratni raspored u svojim poduzećima dobiju status sudionika Domovinskog rata. Svoje zahtjeve donesene na skupštini Zajednice prognanika Općine Osijek, održanoj 1. siječnja 1993, prognanici su pismeno uputili predsjedniku Tuđmanu i općinskim strukturama. U pismu dr. Tuđmanu istaknut je problem statusa vojnih obveznika, posebice prognanika, koji su tijekom rata imali radnu obvezu i izvršavali svoje radne zadaće u poduzećima.

>>   1 2 > 

CMS & Hosting: Poslovni forum  


ZPH se bori za ostanak mladih, osiguravanje radnih mjesta s pristojnim primanjima i povratak onih koji su napustili Hrvatsku zbog ekonomskih razloga.