Predgovor za monografiju Zajednice povratnika Hrvatske
Pravo na dom
Monografija Pravo na dom podsjetnik je na događaje koji su, u proteklih 20 godina, odredili povijest hrvatskog naroda, obilježili mnoge živote, usmjerili budućnost. Bila su to teška, olovna ratna vremena, vremena patnje, stradanja, tuge, ali i ponosa, hrabrosti i vjere u vlastitu snagu i sposobnosti.
Tijekom agresije svoje domove je napustilo 550.000 prognanika. Način na koji su zbrinjavani prognanici i izbjeglice u Hrvatskoj, primjer je humanosti, zaštite dostojanstva i solidarnosti.
Iako istjerani iz svojih domova, prognanici nisu klonuli duhom, već su se, prkosno i odlučno, uhvatili u koštac sa svim problemima vezanim za organizaciju i uspostavu življenja u novim sredinama, čvrsto vjerujući u povratak.
U to sam se osvjedočila nebrojeno puta, kada sam razgovarala s prognanicima u njihovim naseljima, hotelima, prihvatnim centrima…
Vlada Republike Hrvatske je sve vrijeme posvećivala posebnu brigu i skrb za prognanike, predlagala je propise, njihove izmjene i dopune, donosila programe, mjere i akcije, pratila njihovu provedbu, poticala aktivnosti i surađivala s brojnim domaćim i stranim humanitarnim organizacijama i udrugama, s ciljem stvaranja uvjeta za što normalnije življenje.
Prekretnica za budućnost prognanika bile su blistave pobjede u vojno-redarstvenim akcijama „Bljesak“ i „Oluja“, te uspostava mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja, koje su omogućile povratak i novi početak u starome kraju.
Stvaranje uvjeta za održiv povratak tražilo je i još uvijek traži ulaganje znatnih sredstava.
U razdoblju od 1992. do 2010. godine, za prognanike i izbjeglice iz Državnog proračuna je utrošeno 36 milijardi kuna, što uključuje troškove skrbi, obnovu stambenog fonda, program stambenog zbrinjavanja, obnovu i izgradnju komunalne i socijalne infrastrukture na područjima povratka te troškove stambenog zbrinjavanja na i izvan područja posebne državne skrbi.
Ova monografija vrlo zorno u riječi i slici bilježi vrijeme progona i vrijeme povratka. Pored kronologije događaja, osobitu vrijednost daje joj prikaz međunarodnih dokumenata i prikaz uloge međunarodne zajednice u rješavanju krize na ovim prostorima, kao i svjedočenja vodećih, domaćih i stranih aktera iz političkog, znanstvenog, kulturnog i vjerskog života toga vremena. Brojčani pokazatelji na najbolji način ilustriraju stanje i stradanja na ratom zahvaćenim područjima, kao i opseg njihove obnove i povratka ljudi.
Hrvatska je, uz vrlo visoku cijenu, izborila svoj mir, slobodu, samostalnost i suverenitet, kao nužne preduvjete za izgradnju stabilnog društva.
Danas je Hrvatska članica NATO saveza, završila je pregovore za ulazak u Europsku uniju i u tom ozračju očekuje postati njena 28 članica. Europska budućnost Hrvatske jamstvo je njenog razvitka, mira, demokracije, vladavine prava i prosperiteta svih njenih građana.
Monografijom Pravo na dom, Zajednica povratnika Hrvatske svjedoči o progonstvu i povratku, ostavljajući budućim generacijama istinu o tom, teškom razdoblju hrvatske povijesti. I na tome, velika hvala.
JADRANKA KOSOR, dipl. iur.
Predsjednica Vlade Republike Hrvatske
Zagreb, 25. 8. 2011.